Autor i izvođač: Bojana Popadić
Fotografija: Ljubomir Popadić

Kesomona

Plastične kese dominatan su način pakovanja robe u Crnoj Gori. Međutim nisu vidljive samo u radnjama, marketima i firmama, već i u prirodi. Sigurni smo da ste svjedoci sledećih prizora: kese na obalama rijeke, kese u moru, kese na drveću, kese na ulici, kese na smetlištima. Plastične kese štetne su i opasne jer sadrže toksične materije, a teško se razlažu- taj proces traje i do 1000 godina na otvorenom. Preko 100 000 morskih sisara godišnje umre od gutanja plastičnih kesa. Ovaj podatak je već dovoljno alarmantan.
Prema našem istraživanju, u Crnoj Gori plastične kese se ne prepoznaju kao štetne i opasne, niti postoji zakonska regulativa koja suzbija njihovu upotrebu. Naišli smo na podatak da postoje neke kompanije u Crnoj Gori koje proizvode biorazgradive kese koje po izgledu liče plastičnim (na njima stoji pečat da su biorazgradive). S druge strane, papirne kese nisu dovoljno dobra alternativa jer takođe mogu sadržati toksične materije i sporo se razlažu, neke čak nikada do kraja!
Naša Kesomona, zabrinuta zbog uništavanja prirode, vam ipak poručuje da je najbolje koristiti cegere- platnene ili pamučne vrećice za trgovinu. Dok čekamo da se upotreba plastičnih kesa u Crnoj Gori zabrani, svako od nas može da uradi ono što je do njega- da smanji upotrebu plastičnih kesa i u trgovinu ide sa cegerom! Cegeri sa različitim printovima su u svijetu vrlo popularni, i osim što izgledaju moderno, odaju brigu o zaštiti prirode i cijele planete. Mi smo naše cegere već štampali i nosimo ih sa sobom. Pitajte sebe sledeći put kad odete u trgovinu šta ste tog dana uradili korisno za planetu Zemlju.