
REVIJA QUEER FILMOVA u organizaciji NVU ŠkArt iz Tivta organizuje se drugu godinu zaredom, i to kao logičan slijed programa umjetničkih rezidencija za kvir aktivizam i film koji je sproveden u julu 2024.
Revija se održava u Kulturnom centru 201 od 20-23. decembra i svaku projekciju prati diskusija o važnim temama iz oblasti filma i aktivizma. Revija se otvara filmom „Uspomene tijela u plamenu“ Antonele Sudasi Furnis („Memories of a burning body“ – Antonella Sudasassi Furniss) koji je portorikanski kandidat za Oskara iz ove godine, i koji govori o seksualnim tabuima, odrastanju i sazrijevanju tri hrabre žene. Drugu noć revije imamo priliku da pogledamo višestruko nagrađivani film „Kristina“ (2022) autorskog tima Nikola Savić – Milanka Gvoić iz Srbije. Film je inspirisan životom transrodne seksualne radnice Kristine Milosavljević, koja u filmu glumi samu sebe, a govori o ljudskoj potrebi za bezuslovnom ljubavlju.
Kako ŠkArt podržava mlade umjetnike/ce, tako su posljednje dvije večeri revije posvećene mladim stvaraocima i stvarateljkama. 22. decembra prikazujemo diplomske filmove Julie Ernesti: „Ubistvo na veganski način“ iz 2022. u produkciji Akademije umetnosti u Beogradu, takođe višestruko nagrađivan. Iste večeri imamo čast da premijerno prikažemo diplomski film Krsta Giljena iz Crne Gore: „Kad se prijatelji rastaju“ (2024), koji govori o ljubavi dva mlada momka. Reviju zatvaramo filmovima koji su kreirani tokom našeg trećeg po redu programa umjetničkih rezidencija pod mentorstvom Biljane Vušović, producentkinje, i Dušana Vulekovića, reditelja: „Spektar“ Anđele Tončev (Srb), Milice Radojčić (Srb), i Filipa Femića (CG), „Srž“ Isaka Tasić (Srb), „Jebem ti revoluciju“ Hane Rastoder (CG), i „Džimi do you love me?“ Krsta Giljena (CG).
Kao lajtmotiv ovogodišnjih programa izabrali smo izmještenost (displacement). Ne samo zbog specifičnosti tema kojima se naše udruženje bavi a koje se već u samom našem nazivu mogu naslutiti, već i zbog programa rezidencija koji se fokusira na onaj dio umjetnosti koji je i na samim granicama kulture. Angažovana umjetnost u Crnoj Gori nije dovoljno afirmisana, dok je i sam pojam nezavisne kulture izolovan i nemušto definisan.
Pojam izmještenosti smo odabrali i zbog svega onog što se odvija pred našim očima. Na mikro nivou to je izolovanost i sve veća marginalizacija ranjivih grupa a posebno žena i kvir osoba, širenje hetero normativnog narativa i sužavanje prostora za slobodni izražaj i misao, a na makro nivou jačanje desnice, ekstremnih stavova, i izbijanje/ nastavljanje ratova i zločina protiv čovječnosti koji dalje uzrokuju migracije i transkulturne i kulturne izmještenosti.
Sve ostale informacije o događajima pratite na našem instagram profilu!

























































